Stresszelsz? A ciklusod (is) bánja
- drpostaalexandra
- 2022. dec. 18.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2023. jún. 11.
A női ciklus nagyon érzékeny rendszer. Befolyásolja rengeteg külső és belső tényező. Ha te is azok közé a nők közé tartozol, akik sokat stresszelnek, vagy csak érdekel, hogyan óvhatod meg a hormonális egyensúlyod, akkor ezt a bejegyzést mindenképp olvasd el.

Mivel instagramon is megszavaztátok, látszik, hogy sokakat érdekel, vagy épp érint ez a probléma. Ezért is szerettem volna ezt a témát bővebben körbejárni. Hiszen mi nők tudjuk: a szabályos menstruációs ciklus nagyon törékeny kincs, elég egy vizsgaidőszak vagy egy rossz munkahelyi közeg és az addig napra pontos ciklus teljesen felborul.
“Az, hogy megismerd a saját tested működését, esszenciális az egészséged szempontjából. A menstruációs ciklus megléte és annak minősége kulcs indikátora a női szervezet megfelelő állapotának.”
A stressz sajnos a mindennapjaink részét képezi, kizárni nem lehet, hiába mondogatják a bölcsek, hogy "ne stresszelj, engedd el". A stresszel önmagában nincs is baj, hiszen a szervezetünk képes hozzá alkalmazkodni és egy bizonyos szintig ez rendben van. Problémának akkor tekinthető, ha már hosszabb ideig fennáll (krónikus stressz), vagy egy nagyfokú trauma okozza, ami hatalmas kortizol szintet eredményez és a szervezet nem képes ezt ellensúlyozni. Korábban már írtam egy posztot a stressz hatásairól: https://www.drpostaalexandra.com/post/a-stressz-hatásai-i-rész
Mi is a stressz?
A stressz tehát egy olyan külső vagy belső faktor, amihez normális körülmények között az emberi szervezet képes alkalmazkodni. Ahhoz, hogy világosan lásd az összefüggéseket, érdemes tisztázni, mik is azok a stresszorok, vagyis azok a gyakori stressz források, amik szerepet játszanak a női ciklus felborulásában.
Leggyakoribb stresszorok:
túl intenzív edzés,
munkahelyi problémák,
határidők,
lelki/fizikai trauma,
krónikus betegség,
krónikus gyulladás és fertőzés,
alváshiány,
lelki problémák, konfliktusok (párkapcsolati, családi),
rendszertelen étkezés,
tápanyaghiány,
alultápláltság (drasztikus kalóriamegvonás)
Természetesen nem teljes a felsorolás, de a főbb okokat érintettem a fenti listában. Ahogy látod, nagyon komplex ez a kérdéskör és ahogy mindig, itt is érdemes holisztikusan szemlélni az embert, tehát a testet és lelket egyaránt "vizsgálni", amikor gond van.
A stressz és a női ciklus kapcsolata
Nem csak a szó szoros értelmében vett stressz (idegeskedés) okoz tehát egyensúlytalanságokat, hanem a drasztikus kalóriamegvonás, a túledzés és a tápanyaghiányos (akár feldolgozott élelmiszerekben gazdag) étkezés is. Ezen kívül a lelki gondok, az érzelmi megterheltség is képes akár kiiktatni a menstruációt (másodlagos amenorrhea), és leállítani a peteérést. Egy nagyon lényeges faktor a fentieken kívül az alvás minősége, ugyanis a rossz vagy kevés alvás is képes (főként hosszútávon) nem csak a szénhidrát anyagcserédre, hanem bizony a női nemi hormonjaidra is rossz hatással lenni. Ha pedig megborul a rendszer, a ciklusodon is fogod tapasztalni.

Amikor túl nagy stresszhatásnak vagy kitéve, a mellékveséd több kortizol hormont fog termelni, ez pedig ahhoz vezet, hogy a reprodukciós mechanizmusokat leszabályozza, vagyis a nemi hormonokból, mint a progeszteron, kevesebb fog termelődni. Ennek az az evolúciós magyarázata, hogy egy "veszélyes", stresszes környezet nem jelent ideális közeget egy utód létrejöttéhez. Ez az oka annak is, hogy a túlzott stressz képes csökkenteni a libidót.
Stressz okozta ciklusproblémák
A stresszorok kihatnak a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyre. Ez azt jelenti, hogy a hipotalamusz CRH-t (Kortikotropin felszabadító hormon) bocsát ki a stressz hatására, ez jelzést küld az agyalapi mirigy felé, hogy több ACTH-t (mellékvesekéreg-stimuláló hormon) szintetizáljon, ami végül a mellékvese kéregben kiváltja a kortizol hormon emelkedett termelődését (lásd az alábbi ábrán).

Az emelkedett kortizol szint hatására felborulhat az addig egyensúlyban lévő női hormonrendszer, ennek eredményeképp pedig elnyújtottá válhat a ciklus, vagy rövidülhet, de ki is maradhat a havi vérzés.
Mit tehetsz a stresszhatások ellensúlyozására? Hogyan támogathatod a hormonrendszeredet?
Lásd el a szervezetedet a megfelelő vitaminokkal és ásványi anyagokkal, táplálkozz változatosan, vigyél be minél több antioxidánst tartalmazó ételt:
C-vitamin: paprika, narancs, grapefruit, eper, brokkoli, kivi,
B-vitaminok: spenót, spárga, tojássárgája, brokkoli, banán,
E-vitamin: avokádó, mandula, olívabogyó,
magnézium: diófélék, mandula, tökmag, avokádó, lazac, banán, brokkoli,
omega-3-6-9 zsírsavak: halak, lenmagolaj, dió, mogyoró
cink: tengeri herkentyűk, marhahús, pulykahús, tökmag, lenmag, szezámmag, kesudió, földimogyoró, mandula, hüvelyesek (csicseriborsó, babfélék).
Javíts az alvási minőségeden! Az alvás elég kritikus tényező a hormonok szempontjából (de fontos a megfelelő immunrendszerhez is).
Próbáld kerülni a cukros ételeket, italokat, az üres szénhidrátokat! A nagy vércukoringadozások hatására az inzulinszinted sem lesz kiegyensúlyozott, ami ugyancsak a hormonjaid számára nagyon kedvezőtlen. Bár sokan stressz hatására még inkább kívánják a cukros, édes ételeket, ezek ilyenkor még ártalmasabbak.
Csökkentsd a koffein beviteled!
Mozogj rendszeresen. Válassz olyan mozgásformákat, amik kikapcsolnak, például jóga, tánc, futás, séta,
Relaxálj, meditálj, végezz légzőgyakorlatokat, olvass, fess, rajzolj, csinálj bármi olyat, ami kikapcsol.
Étrendkiegészítők, teák, amik segíthetnek
Az életmódbeli változtatásokon és az étkezésen túl vannak olyan készítmények, amik pluszban segíthetnek a stressz leküzdésében. Ilyenek az ún. adaptogén gyógynövények is, mint például a rózsagyökér vagy az ashwagandha. Ezek támogatják a szervezet stresszel szembeni ellenállóképességét.
rhodiola (rózsagyökér): magas stressz esetén,
ashwagandha (indiai ginzeng): kimerültség esetén,
tulsi (szent bazsalikom) tea: a stresszel szembeni ellenállóképességet növeli
levendula tea, citromfű tea: nyugtat, ellazít,
magnézium: jót tesz az idegeknek, a szénhidrát anyagcserének és még sok élettani folyamathoz szükséges.
Ha tetszett és hasznosnak találtad a bejegyzésemet, kedveld a poszt végén.
Ha nem szeretnél lemaradni a további bejegyzésekről, kövess be facebookon és instagramon is!
Köszönöm, ha megosztod! :)
Források:
Comments