top of page

Pajzsmirigyalulműködés és a menstruációs ciklus

A pajzsmirigyhormonok testünk működésének sok részét érintik, nem csak az anyagcserénkre vagy az agyi aktivitásunkra vannak hatással, de befolyásolják a női ciklust is. Ha kíváncsi vagy, hogyan, érdemes elolvasni a cikkemet.




Ma minden nyolcadik! nőnél kialakul pajzsmirgybetegség élete során. A statisztika szerint a nők 5-8x gyakrabban szenvednek valamilyen pajzsmirigyet érintő problémától, mint a férfiak. Ennél a számnál pedig még többen lehetnek a diagnosztizálatlan pajzsmirigybetegek.


Ha lemaradtál az előző pajzsmirigyes posztomról, ajánlom figyelmedbe a

című írásomat, melyben megismerkedhetsz a pajzsmirigyünk legfontosabb élettani szerepeivel és a pajzsmirigyalulműködés árulkodó tüneteivel.




Munkám során gyakran találkozom cikluszavarokkal: szabálytalan menstruációs ciklus, erős, elhúzódó vérzés, ovuláció elmaradása és még egyéb problémákkal, amik mögött komoly hormonális elbillenések lehetnek.


Fontos: nem alap, hogy fáj! Ha annyira szenvedsz a menstruációs napokon, hogy az életedet megkeseríti, az nem a normális kategória. Ha azt mondják neked, "bírd ki", ne fogadd el, hanem járj utána, mik okozhatják ezt a visszatérő állapotot!

Ezt azért emeltem ki ennyire, mert konzultációkon már számtalanszor elhangoztak ilyen mondatok, amikor a női vendégem arról számolt be, hogy panaszait elhiteltelenítették, mintha semmiség lenne, hogy fájdalomcsillapítókon kell élnie napokig minden hónapban, vagy hogy be sem tud menni munkába/egyetemre, olyan erős görcsök kísérik a menstruációt. Pedig ezt súlyos hiba hisztinek kezelni, igenis valós fájdalmakról van szó, ami nem természetes velejárója ciklusunk ezen részének.


A menstruációt nem szabadna "havi baj"-nak hívni, szükséges rosszként tekinteni rá, hiszen ez egy áldásos része a nőiségünknek, termékenységünk szimbóluma. Abban az esetben viszont, ha egy nő ilyen nehéznek éli meg azokat a bizonyos napokat, természetes, hogy nem áldásként tekint rá. Ezért is nagyon fontosnak tartom, hogy mi nők legyünk tisztában a saját működésünkkel, a ciklusunk fázisaival. Ismerjük a testünket és tudjuk, ha valami nincs rendben, mert igenis jelez nekünk.


A női hormonrendszer nagyon érzékeny, ezért sok tényező képes megzavarni ezt a kényes egyensúlyt. Ebben a posztban csak a pajzsmirigy hormonok és a női ciklus összefüggéseivel fogok foglalkozni.



Kevés pajzsmirigyhormon - rendszertelen menstruáció


Testünk minden sejtjének szüksége van a pajzsmirigyhormonokra, ez alól a petefészek sem kivétel. Ha rendszertelenek a ciklusaid (a ciklus nem egyenlő a vérzés hosszával!), vagy fájdalmas görcsök kísérik, akár erős migrén, hányinger, akkor érdemes a pajzsmirigyet is kivizsgáltatni, ugyanis gyakran ilyen okok is meghúzódhatnak mögötte. Lássuk, miért is fontos annyira a női hormonrendszernek a pajzsmirigyhormonok elegendő mennyisége.


A pajzsmirigyhormon elengedhetetlen a petefészkekben a tüszők fejlődéséhez (ez szükséges az ovulációhoz). Emellett részt vesz az agyi hormonális jelzések továbbításában a petefészkek felé, ami elengedhetetlen az egészséges menstruációs ciklushoz. Ha az agy és a petefészkek közötti kommunikáció megszakad, vagy hibásan működik, akkor a peteérés zavart szenvedhet, és ennek következményeképp a menstruáció rendszertelenné válhat.

Ilyenkor mondják azt, hogy "késik sokat vagy kimarad" a menstruáció. Ekkor valójában az történik, hogy a peteérés fázisa (follikuláris fázis) megnyúlik.


A pajzsmirigyhormonok és a ciklusunk kapcsolata


Ha alulműködik a pajzsmirigyünk, 3 úton okozhat cikluszavart:


  • emeli a prolaktin szintet, ami anovulációhoz vezet, vagyis gátolja a peteérést,

  • rontja a sejtek inzulinérzékenységét, ami inzulinrezisztencia és PCOS kialakulásához vezethet,

  • megfosztja az energiától a petefészkeket, ami az ovulációhoz szükséges volna (a sejtszintű energia, azaz ATP nyeréséhez nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormon).


Fontos! Csupán a TSH érték mérése alapján nem állapítható meg a pajzsmirigy egészsége/alulműködése, azonban 2,5 mIU/L feletti érték esetén, ha tünetekkel is társul, érdemes további kivizsgálásra menni!


Természetesen ebben a cikkben csupán a pajzsmirigyhormonok és a női ciklus kapcsolatáról volt szó, nem érintve a többi tényezőt, amik befolyásolják a női hormonegyensúlyt. Azt is kiemelem, hogy nem feltétlenül pajzsmirigy probléma áll a háttérben, ha valakinek rendszertelen a menstruációja, de mindenképp számításba kell venni és kivizsgáltatni.


Ha hasznosnak találtad ezt a cikket, ajánlom a korábbi bejegyzéseimet is. Ha pedig úgy érzed, más ismerősnek is érdekes lehet, küldd el neki is.


Köszönöm, ha megosztod! :)


Források:














Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page