top of page
drpostaalexandra

Ints búcsút az édesség utáni sóvárgásnak!

A króm egy nagyon fontos nyomelem, amely számos élettani folyamatunkhoz elengedhetetlen. Ha gyakran tör rád az édességek iránti vágy, vagy hetente többször, akár napi szinten kap el az éhségroham, ezt a bejegyzést különösen ajánlom neked.




Az utóbbi években a PCOS, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, az elhízás előfordulásának gyakorisága drámaian megnőtt. Ehhez a genetika mellett bizonyítottan hozzájárul a rohanó élethez kialakított nem megfelelő életvitel:

a tápanyaghiányos táplálkozás, a fokozott cukor-és zsírbevitel, a mozgásszegény életmód.


Nem egy vendégemnél tapasztaltam, aki inzulinrezisztenciával küzdött, hogy a napi 6-7 étkezés elengedhetetlen volt a számukra és ha kimaradt egy alkalom (egy tízórai vagy uzsonna) két főétkezés között, már tünetek jelentkeztek: éhségroham, majd fejfájás, akár hányinger. Pedig ennek nem szabadna így működnie normál esetben.


A megfelelő étrendi és életmódbeli változtatások mellett ilyenkor szoktam bizonyos étrendkiegészítő készítményeket is ajánlani a hiányzó nyomelemek és vitaminok pótlásához. Ilyen nyomelem a króm, ami nagyon kedvező hatású hosszabb távon.


“Vannak olyan ásványi anyagok, amelyek kulcsfontosságúak a szervezetünk számára. Ilyen a króm is, ami ugyan kis mennyiségben, de esszenciális az anyagcsere folyamatok szempontjából. ”

A króm egyik legfontosabb szerepét az inzulin hatás szabályozásában tölti be a szénhidrát-, zsír-és fehérje anyagcserében. A kromodulin molekula alkotója, amely elengedhetetlen az inzulin megfelelő működéséhez.


A króm és az anyagcsere


Számos tanulmány foglalkozott már a króm jelentőségével. Megállapították, hogy van összefüggés a krómhiány és a felborult szénhidrát metabolizmus között: 2-es típusú cukorbetegek vérében alacsonyabb króm szintet figyeltek meg, mint egészségesebb társaiknál.


Ez a tendencia már inzulin rezisztenciánál is megfigyelhető, ebben az állapotban is jellemzően alacsonyabb a króm vérszintje. Ezzel kapcsolatban arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg a krómhiány is közrejátszhat a szénhidrát anyagcserezavarok kialakulásában.


A króm és a pajzsmirigy


Bár a pajzsmirigy esetében ritkábban kerül szóba a króm, mégis nagyon fontos szerepe van itt is ennek az ásványi anyagnak, hiszen a magnézium, a szelén és a cink mellett a króm is szükséges a TPO nevű enzim működéséhez.

A TPO a thyroidea-peroxidáz rövidítése. Ez a fehérje kötődik be a mirigysejtek membránjához és felelős a pajzsmirigyhormonok megfelelő szintéziséért.


Amikor rosszul táplálkozunk, vagyis tápanyaghiányos az étkezésünk, illetve sok gyulladást keltő anyagot viszünk be a szervezetünkbe, hiányállapotok jönnek létre, amik a pajzsmirigy egészségére is kihatással vannak.


Természetes krómforrások





Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, hogy változatos étkezés során vigyük be a szükséges tápanyagokat. Az alábbi felsorolásban megtalálod, milyen ételekben van jellemzően több króm:

  • tengeri herkentyűk (garnéla rák),

  • brokkoli,

  • szőlőlé,

  • élesztő és gombák,

  • marhahús,

  • brazildió,

  • narancs,

  • zab.

A rossz hírem viszont az, hogy az étellel bevitt króm hasznosulása nem a legjobb, ráadásul a kor előrehaladtával ez is csökken. Így érdemes pluszban bevinni jó minőségű étrendkiegészítő formájában, főleg ha inzulinrezisztenciában, PCOS-ben vagy cukorbetegségben szenvedsz!

A megfelelő króm étrendkiegészítő


Nem mindegy, milyen típusú krómot választasz! Ma már ebből is sokféle elérhető, de nem ugyanolyan hatékonyak. A legjobb választás a szerves króm forma, azok közül is az élesztős változatot ajánlom (Pharma Nord Bio-króm DIA tabletta). Ennek a hasznosulása sokszorosa a króm-pikolináténak, ami a hatás szempontjából nem elhanyagolható.


Milyen esetekben érdemes krómot szedni?


Az alábbi állapotokban, illetve tünetek esetén ajánlom a króm pótlását (a teljesség igénye nélkül):

  • 2-es típusú cukorbetegség,

  • inzulinrezisztencia,

  • pajzsmirigy alulműködés,

  • PCOS,

  • gyakori édesség iránti vágy,

  • gyakran előforduló éhségroham,

  • fogyási képtelenség,

  • hölgyeknél változókor után,

  • menopauzakor fellépő alvászavarnál (rendszeres éjszakai felébredés).

Amennyiben krómpótláson gondolkodsz, ajánlom a következő oldalt: https://www.pharmanord.hu/termekek/krom-dia

A kedvezménykódommal most 20%-kal olcsóbban beszerezheted, csak írd be a

PN0444HU kódot.


Ha nem szeretnél lemaradni a további bejegyzésekről, kövess be facebookon és instagramon!


Köszönöm, ha megosztod! :)



Források:


https://www.medicalnewstoday.com/articles/288177#benefits_and_risks

https://www.researchgate.net/profile/Kaushik-Pandit/publication/9005825_Role_of_chromium_in_human_metabolism_with_special_reference_to_type_2_diabetes/links/541712c40cf2218008beca10/Role-of-chromium-in-human-metabolism-with-special-reference-to-type-2-diabetes.pdf




Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page