Leggyakoribb ételintoleranciák
- drpostaalexandra
- 2022. ápr. 24.
- 3 perc olvasás
Mit nevezünk ételintoleranciának? Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk valamilyen ételérzékenységre? Erről írok bővebben ebben a bejegyzésben.

Üdvözöllek a blogon! Egy sokakat érintő témával kapcsolatban fogok írni, ami nem más, mint az ételintolerancia. Napjainkban egyre többen követnek gluténmentes diétát, vagy fogyasztanak növényi tejeket, és ha benned is felmerült már a kérdés, hogy vajon ez csak egy divathullám vagy valós probléma áll mögötte, olvass tovább!
"A közvetlen környezetemben is egyre többen vannak, akik ételintoleranciákkal küzdenek, sőt én is érintett vagyok a témában. "
Ételintolerancia és ami mögötte van
Az ételérzékenységnek két nagy típusát különböztetjük meg:
immunmediált és nem immunmediált reakciók. Az immunmediált azt jelenti, hogy a folyamatban az immunrendszer immunválaszával részt vesz a kialakulásában, melynek során antitestek keletkeznek. A nem immunmediált érzékenységek különféle enzimhiányok következményei (például a tejcukor lebontó enzim defektusa).
Az ételintolerancia olyan érzékenység, amiben részt vesz az immunrendszer, és IgG antitestek képződnek az adott élelmiszer fehérjéje ellen, ezért nevezzük ezeket IgG típusú ételintoleranciáknak (nem ételallergia!). Ezek leginkább felnőttkorban alakulnak ki, de kisgyermekeknél is előfordulhatnak. Megközelítőleg minden harmadik felnőtt érintett valamilyen ételintoleranciában, persze pontos számadatot nehéz mondani, mert egyes esetekben fény sem derül a valódi gyökérokra. Ami viszont biztos, hogy az előfordulásuk sajnos növekvő tendenciát mutat. A közvetlen környezetemben is egyre többen vannak, akik ételintoleranciákkal küzdenek (ezek az érzékenységek gyakran halmozottan jelennek meg), sőt én is érintett vagyok a témában.
Az ételérzékenységek kialakulásának az oka még a mai napig sem tisztázott teljesen. Nehéz kérdés, hogy mi volt előbb: a gyulladt, károsodott, "szivárgó bél" (=leaky gut) és ebből alakult ki az intolerancia egyes élelmiszerekre, vagy pont a bevitt allergén ételfehérjék váltották ki a bél gyulladt állapotát. Kicsit ez a tyúk és a tojás esete. Az biztos azonban, hogy az emésztési zavarok (enzimhiányok, felborult bélflóra, nem megfelelő hasnyálmirigy működés, sérült bélnyálkahártya), a túlzott stressz és krónikus vírusfertőzések is közrejátszanak az IgG típusú ételérzékenységek kialakulásában.
Ételintoleranciára utaló tünetek
Az ételintolerancia az allergiával ellentétben alattomosan, csak órák, de akár napok elteltével okoz panaszokat, ezért is nehéz néha beazonosítani, mi lehet a problémás étel. Ezek pedig nem heves reakciókként jelentkeznek, hanem mindennapos, életminőséget rontó kellemetlen tünetekként, amik hosszú távon káros következményekkel járnak. A jelentkező panaszok ráadásul nagyon változatos formában nyílvánulhatnak meg, például ízületi fájdalom, ekcéma, migrénes fejfájás, gyulladt pattanások, hasmenés, állandó puffadás, alvási nehézségek, és mivel ezek nem jellegzetes tünetek, sokszor rejtve maradnak a valódi okok.
"A jelentkező panaszok ráadásul nagyon változatos formában nyílvánulhatnak meg, például ízületi fájdalom, ekcéma, migrénes fejfájás, gyulladt pattanások, hasmenés, állandó puffadás, alvási nehézségek. "
Ha gyakran jelentkezik a fenti tünetek közül bármelyik, vagy akár több is egyszerre, érdemes ételintoleranciára gyanakodni és utána járni, mik a bajt okozó allergének. Javaslom, hogy vezess ilyen esetben étkezési naplót, de ami a legbiztosabb, ha elmész ételintolerancia vizsgálatra. Az egyik legkorszerűbb ilyen vizsgálat a FOODTEST 200+ ételintolerancia vizsgálat, amely több, mint 220 féle élelmiszerre vonatkozóan mutatja ki az esetleges érzékenységeket, és ehhez elég pár csepp ujjbegyvér, illetve otthon is elvégezhető.
A Legproblémásabb top 5 élelmiszer
Az alábbi ételek okoznak legtöbbször gondot:
Tehéntej: a legtöbb leletben előfordul a tehéntej fehérjéje elleni érzékenység (nem laktózintolerancia!),
Tojásfehérje: ez a második leggyakoribb allergén,
Kóladió: sok feldolgozott élelmiszerben (kekszek, kétszersültek) és üdítőben, sportitalban előforduló édesítőszer,
Búza: az esetek 26%-ában ott van a lista élén,
Kukorica: sok esetben alakul ki rá érzékenység.
Ha téged is gyötörnek olyan tünetek, amiket esetleg nem tudsz mihez kötni (állandó emésztési panaszok, fejfájás, stb.), és ki szeretnéd deríteni, mi áll a hátterében, érdemes elkészíteni az ételintolerancia tesztet. A FOODTEST 200+ ételintolerancia vizsgálatot most a kódommal 5000 Ft kedvezménnyel tudod igénybe venni. A kuponkód: JPX20220124
Comments