top of page

5 dolog, amit lehet nem tudtál a D-vitaminról

Egy különleges vitamint fogok számotokra közelebbről bemutatni, talán olyan oldaláról, amit még nem ismertetek. A D-vitamin egy nagyon sok oldalú mikrotápanyag, amiről sokszor megfeledkezünk.




Magyarországon a lakosság körülbelül 90-95%-a szenved D-vitamin-hiányban, különösen a tél végén, amikor a napsugárzásból származó D-vitamin-szintézis minimális. Ez a probléma jelentősen súlyosabb, mint korábban feltételezték, hiszen a korábbi becslések "csupán" 60%-ra tették a D-vitamin-hiányosak arányát.


Ami viszont tovább súlyosbítja a helyzetet az az, hogy ma már nem csak az őszi-téli időszak alatt alakul ki jelentős hiányállapot, hanem egész évben jellemző a lakosság nagy részénél. Ennek az oka egyszerű: a megváltozott életmódunknak köszönhetően sokkal kevesebbet tartózkodunk a szabadban a napos órák alatt, így egész évben jelentkezik a D-vitaminhiányos állapot.



Mi is a D-vitamin és hogyan juthatunk hozzá


A D-vitamin létfontosságú az egészség és vitalitás szempontjából. Számos formája létezik: a bőrünkben kolekalciferol (D3-vitamin) termelődik a napfény UV-B sugarainak hatására , vagy a táplálékkal visszük be állati

vagy növényi eredetű ételekkel . Ezek viszont inaktív formák, a májban illetve a vesében enzimatikus úton alakulnak át és így kapjuk meg a biológiailag aktív D3-vitamint. A májunkban 25-hidroxi-D-vitamin keletkezik, mely a vesében újabb enzimreakciónak köszönhetően 1,25-dihidroxi-D-vitaminná alakul, ezt nevezzük kalcitriolnak.

A D-vitamin szintézisének folyamatát rövidítve az alábbi ábrán láthatjátok.


A D-vitamin szintézise
Az ábrán látható, hogyan keletkezik a számunkra fontos D-vitamin. Keletkezhet a bőrünkben a napfény UVB-sugarai hatására, vagy eleve bevihetünk kis mennyiséget ételeinkkel is, vagy akár étrendkiegészítő vagy gyógyszer formájában. A májban, majd vesében aktív metabolittá alakult D-vitamin hatását többek között a belekben, a csontokban, a mellékpajzsmirigyben és a vesékben fejti ki.

5 érdekesség a D-vitaminról

Az izgalmasabb rész még hátra van, ugyanis most hozok nektek 5 érdekes tényt erről a nagyon fontos mikrotápanyagról:


#1 - nem is vitamin, hanem egy hormon

Azért nem tekinthető klasszikus értelemben vett vitaminnak, mert hormonként működik: kalcitriollá alakulva a vérben kering és ún. VDR receptorokhoz kötődve különféle hatásokat vált ki a szervezetben. Befolyásolja az immunválaszt, a kálcium-és foszforanyagcserét, az inzulin működését, és részt vesz a természetes sejtosztódás és a sejthalál szabályozásában is. Szóval hívhatnánk helyesebben prohormonnak is, hiszen a D3-ból képződő kalcitriol hormonként viselkedik.



#2 - a D-vitamin kapcsolatban áll a bélmikrobiommal

Újabb kutatások szerint a D-vitamin szint befolyásolja a bél mikrobiomjának összetételét: ha megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre, a jó bacik elszaporodását támogatja.



#3 - hajhullás, lassú hajnövekedés

A szőrtüszők D-vitamin receptorokat tartalmaznak, amelyek szerepet játszanak a haj növekedési ciklusában. D-vitamin hiány esetén a haj növekedése lelassulhat, ami akár hajhulláshoz is vezethet, ezért érdemes hajhullás esetén a D-vitamin szintet is megnézetni!



#4 - hangulatváltozás, depresszió

Testünk minden területére kihat, így az agyunkra is. Összefüggésbe hozták a

D-vitaminhiányt a különféle idegrendszeri tünetekkel és olyan zavarokkal, mint a depresszió vagy a kognitív nehézségek.



#5 - egészségügyi kihívások és a D-vitaminhiány

Vannak olyan állapotok, melyek az esetek nagy részében D-vitaminhiánnyal társulnak, ilyen például a PCOS (policisztás ovárium szindróma), az elhízás, gyulladásos bélbetegségek. Ilyenkor mindenképp javasolt a D-vitamin szintjének ellenőrzése és a megfelelő pótlás.


Ha hasznosnak találtad ezt a cikket, ajánlom a korábbi bejegyzéseimet is. Ha pedig úgy érzed, más ismerősnek is érdekes lehet, küldd el neki is.

Ha nem szeretnél lemaradni a további bejegyzésekről, kövess be facebookon és instagramon is!


Köszönöm, ha megosztod! :)


Források:















Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page